2024. október 23., szerda

Hommage Keserü Ilona

 

 Hommage - Tiszteletadás
Keserű Ilona kiállítása

Budapest, Műcsarnok
















 

Hommage - Tiszteletadás | Keserü Ilona kiállítása

A kiállításban kiemelt hangsúlyt kap a tiszteletadás gesztusa. Az életmű rendkívül gazdag abban a tekintetben is, hogy fontos mestereknek, pályatársaknak, elméleti szakembereknek, költőknek állít emléket egy-egy kép erejéig. „Egész munkásságomra nézve érvényes az a törekvésem, hogy folytatása legyen nagy elődeinkének, a Mesterekének, akiket fiatalon annyira tiszteltünk, kérdeztük és hallgattuk őket. Éppen a nyilvánosság fogyatékos volta miatt volt szükségünk azokra az összejövetelekre, beszélgetésekre a hatvanas években, amikor elmehettünk például Korniss Dezsőhöz, aki akkor készítette korszakalkotó illuminációit […], és mindnyájan tudtuk, hogy nagy művészet születésének tanúi vagyunk. Ugyanakkor saját korábbi munkásságára is folyamatosan reflektál az alkotó, visszatér motívumokhoz, formákhoz, színkombinációkhoz és gondolatkörökhöz.

A kiállítás három részre tagolódik. Az első teremben szerepelnek azok a képek, amelyek a tiszteletadáshoz kapcsolhatók, vagyis a mesterek, szellemi barátok, rokonok alakjára, munkájára, hatására való reflektálások. Ezek a munkák főként nagyméretű festmények és festett, rajzolt, tussal készített portrék. A második teremben a Hang-szín-tér című hanginstalláció kap helyet, amelyet a művész Vidovszky László zeneszerzővel közösen készített. A harmadik teremben pedig olyan képeket állítunk ki, amelyek a művész saját munkásságának állítanak egyfajta emlékművet. Festmények és grafikai lapok, amelyek újabb és újabb feldolgozásai egy motívumnak, témának, színállásnak, mint a Szuszék-tanulmányok, az Üzenet sorozat, a Képződő tér egyes lapjai és festményei, vagy az Utókép problémakörét körüljáró alkotások. Ebben a teremben a válogatással azt szeretnénk érzékeltetni, hogyan mutatkozik meg egy életműben az önreflexió, a saját művészi személyiség és a saját munkásság iránti elkötelezettség, a művészi szerep tudatos felvállalása. „Az emberben egy szakmához való tartozás lassan épül ki – hogy én festő vagyok, hogy festő leszek –, az ember megérti, hogy itt egy több ezer éves tevékenységről van szó, az emberiség egy sajátos ágazatához való tartozásáról, ami lényegét tekintve nem nagyon változott az idők során. És ennek a tudata sok olyan emberben nincs meg, aki művészi alkotómunkával foglalkozik.”

Kondor-Szilágyi Mária PhD, a kiállítás kurátora

 

https://mucsarnok.hu/kiallitasok/kiallitasok.php?mid=SE8YOe2MxBv1fBNWWRMyv0&tax=560c5eec6098a

Mezopotámia (kiállítás)

 

Istenek és démonok királysága
Mezopotámia Kr. e. 1000-500
 
Budapest - Szépművészeti Múzeum

 


















 

Istenek és démonok királysága. Mezopotámia Kr. e. 1000-500

Földszint, Időszaki kiállítótér - 2024. október 5. – 2025. február 2.

Ez az első hazánkban megrendezett nagyszabású kiállítás, amely az ókori Mezopotámia kultúráját mutatja be. A tárlat jelentős európai közgyűjtemények – többek között a Vorderasiatisches Museum, Berlin; a Bibliothèque nationale de France és a Musée du Louvre, Párizs; a Kunsthistorisches Museum, Bécs; a NY Carlsberg Glyptotek, Koppenhága és a Staatlichen Kunstsammlungen, Drezda – összesen több mint 150 kölcsönzött műtárgyán keresztül nyújt betekintést a Biblia és közvetve az európai kultúra eredetének, a civilizáció bölcsőjének letűnt világába.

A kilenc tematikus egységből álló kiállítás a Kr. e. I. évezred első felének Mezopotámiájával, az Újasszír és az Újbabilóni Birodalommal foglalkozik. Láthatók lesznek a 19. században és a 20. század elején zajló ásatások során feltárt Assur, Babilón, Dúr-Sarrukín és Kalhu városából származó híres domborművek, valamint a babilóni felvonulási utat és az Istár-kaput díszítő, sárkányt és oroszlánt ábrázoló jól ismert mázastégla-díszek is. A démonvilág alakjait megjelenítő bronz, kő és terrakotta szobrok, amulettek, valamint asszír és babilóni királyokat ábrázoló alkotások szintén a bemutató részei. A mezopotámiai istenvilágot a korszak egyik legjellemzőbb tárgytípusán, a különféle ásványokból és kőzetekből készült pecséthengerek miniatűr ábrázolásain láthatjuk majd megelevenedni. A látogatók megismerhetik az akkád nyelvű ékírásos forrásokat, többek között a babilóni teremtéseposz I. tábláját és a Bibliából ismert asszír és babilóni királyok történeti szövegeit.

A tárlat záró szakasza a bibliai Bábel tornyának témáját mutatja be a múzeum gyűjteményében őrzött németalföldi festmények és XX. századi magyar művészeti alkotások segítségével. Ezáltal az ókori műtárgyak mellett a festészet és a grafika is szerepet kap, sőt a kiállítás utolsó szekciója a Mezopotámiai démonvilág popkulturális adaptációit is bemutatja.

A kiállítást a téma legkiválóbb hazai és nemzetközi szakértői által jegyzett katalógus kíséri.

A kiállítás kurátorai: Dr. Niederreiter Zoltán, a MTA–ELTE Lendület Asszír és Babilóni Istenvilág kutatócsoport vezetője és Dr. Roboz Erika, a Szépművészeti Múzeum munkatársa.

A kiállítás az MTA – ELTE Lendület Asszír és Babilóni Istenvilág Kutatócsoport szakmai közreműködésével valósult meg. A Bibliothèque nationale de France kivételes közreműködésével létrejött kiállítás.

 https://www.szepmuveszeti.hu/kiallitasok/istenek-es-demonok-kiralysaga-mezopotamia-kr-e-1000-500/

 

2024. október 22., kedd

Frida Kahlo fotógyűjteménye (Mai Manó Ház)

 

Frida Kahlo fotógyűjteménye

A kiállítás megtekinthető:
2024. október 18. – 2025. január 12.
Keddtől vasárnapig 12 és 19 óra között.
Hétfőn és ünnepnapokon zárva
Kurátor: Pablo Ortiz Monasterio


A Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítás a mexikói művésznő életének rejtett pillanataiba enged bepillantást, új szemszögből láttatva a latin-amerikai művészet egyik legrejtélyesebb és legemblematikusabb alakjának viharos sorsát. A 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta a kiállítás a világot járja, húsz városban már közel egymillióan keresték fel. Budapesten a Mai Manó Házban lesz először látható, 2024. október 18. és 2025. január 12. között.

Bármilyen fontos is volt számára a fotográfia, Frida gyűjteményének egy részét évtizedekre elrejtették a nyilvánosság elől. Amikor 1954-ben meghalt, férje, Diego Rivera a mexikói népnek adományozta a Kék Ház néven ismert mexikóvárosi otthonukat, hogy ott egy, Frida életének és munkásságának szentelt múzeumot rendezhessenek be. A Frida Kahlo Múzeum mára a világ egyik leglátogatottabb kiállítóhelyévé vált.

Diego arra kérte a múzeumot, hogy Frida számukra átadott alkotásai és tárgyai közül néhányat zárjanak el az emberek kíváncsi tekintete elől. Ez a fő oka annak, hogy a több mint hatezer fényképet, néhány rajzot, levelet, gyógyszert és ruhát tartalmazó személyes archívum öt hosszú évtizeden át rejtve maradt a nyilvánosság elől. Szinte mitikus aura övezte a fürdőszobát a Kék Házban, amelyet e kincsek őrzésére kijelöltek.

Az archívumot csak 2003-ban nyitották meg. Az újonnan fellelt fényképekből válogatott e kiállításra a kurátor, Pablo Ortiz Monasterio fotográfus, aki a mexikói fotográfia történetének is szakértője. A Frida Kahlo fotógyűjteménye című tárlaton 241 korábban nem publikált, Frida által nagyra tartott fénykép látható, amelyek életének különböző korszakait jelenítik meg, rajtuk Frida számára fontos emberekkel.


A kiállítás hat tematikus részre tagolódik: Gyökerek; A Kék Ház; Politika, forradalmak és Diego; Megtört test; Frida szerettei; és Fotográfia. Történeti és művészi értékük mellett néhány bemutatott kép jelentőségét növeli az is, hogy olyan, Frida barátai közé tartozó híres fotográfusok készítették őket, mint Man Ray, Martin Munkácsi, Edward Weston, Brassaï, Tina Modotti, Nickolas Muray, Pierre Verger, valamint Lola és Manuel Álvarez Bravo. A Frida Kahlo: Her Photos című katalógusban a kiállítás fotói mellett látható más, a lezárt fürdőszobában talált több ezer darabos korpuszból gondosan kiválogatott kép is.

A fotográfia végig fontos szerepet játszott Frida életében. Nagyapja és apja hivatásos fotográfusok voltak, ő maga pedig szenvedélyesen szerette ezt a művészeti ágat. A Frida által létrehozott jelentős gyűjteményben a 19. századi dagerrotípiák és vizitkártyák mellett családtagjai és barátai fotói is megtalálhatók, ahogy a róla készült erőteljes portrék is, valamint módosított képek, amelyekből levágott vagy amelyeket dedikált, illetve úgy tett személyessé, mintha azok festmények lennének. Frida számára a fénykép a múlt értékes relikviája volt, becsben tartandó tárgy és az alkotómunka nagy hatású eszköze. A gyűjtemény a hányatott sorsú festő magánszférájáról és az őt érdeklő dolgokról árulkodik.

Csak Frida Kahlo fotóarchívumának felfedezésével vált nyilvánvalóvá, hogy számos karizmatikus műve ered fotográfiai kompozícióból. Önarcképei számára például komoly inspirációt jelentettek a portrék, amelyeket apja készített magáról. Pablo Ortiz Monasterio szerint azzal, ahogyan Frida gondozta a fotógyűjteményt, az maga is a festő portréjává vált. Tudatosan vagy sem, de a művésznő a gondosan megőrzött vagy módosított fényképek rendkívüli változatosságán keresztül saját identitásának bonyolult töredezettségét tárja fel.

Technikai adatok: 241 db Giclée nyomat Matte Litho-Realistic papíron
A kiállítás megtekintésére tervezett idő: 60–80 perc
A kiállításról a gyűjtemény tulajdonosának kérésére nem készíthető felvétel. A tárlatot tilos fényképezni!
A Mai Manó Ház nem akadálymentes.

María Cecilia Armida, Diego Rivera, Katherine Dunham és Juan O'Gorman azonosítatlan személyek társaságában. Ismeretlen fotográfus, 1945 körül. Diego Rivera & Frida Kahlo Archives
 
Frida Kahlo. Guillermo Kahlo, 1926.
Diego Rivera & Frida Kahlo Archives
 
 
 










SHIPIBO-KONIBO. Népem portréi – David Díaz fényképei

 


 SHIPIBO-KONIBO. Népem portréi – David Díaz fényképei

 

A Néprajzi Múzeumban 2024. május 9-én megnyílt Shipibo-konibo. Népem portréi – David Díaz fényképei című időszaki tárlaton David Díaz Gonzáles, a perui shipibo-konibo őslakos közösségből származó fotós magával ragadó fekete-fehér felvételeit láthatja a közönség. A művész belső nézőpontból mutatja meg népét és kultúrájukat, munkája egyben tisztelgés a shipibo-konibo ősök és a perui fotográfia úttörői: Martín Chambi és a Vargas fivérek emléke előtt. A kiállítás Peru Magyarországi Nagykövetségének közreműködésével jött létre.

David Díaz Gonzáles 1992-ben született Peruban, az Ucayali tartományban fekvő Nueva Saposoa őslakos faluban. A shipibo-konibo amazóniai indián közösség büszke tagja és Peru egyik legjelentősebb és legtehetségesebb fiatal fotósa. Elnyerte az El Comercio perui napilap által adományozott Luces díjat a legjobb 2022-es fotókiállítás kategóriájában. Első díjas lett a perui művészetet népszerűsítő és támogató szervezet, az AFAP (Asociation de Fomento y Apoyo al Arte Peruano) 2022-es Maravillarte kiállításán, fényképezés kategóriában.

Képzett digitális grafikai tervező, jelenleg Limában él, ahol továbbra is fotózást és digitális képalkotást tanul. Az ucayali Masisea járásban élő menonnita kolónia által okozott erdőirtásról szóló fotós kutatásaiért 2021-ben elnyerte a Pulitzer Központ Amazonasi Esőerdőért Újságírói Alapítványának ösztöndíját. 2020-ban a Kené színezőkönyv digitális változatában jelentette meg fényképeit az Alianza Arkana nevű őslakos szervezet az Amazon Watch nonprofit érdekvédelmi szervezet támogatásával.

Shipibo-konibo. Népem portréi című sorozatának szabadtéri és műtermi felvételein a környező települések és Pucallpa városának lakosait örökítette meg, ahol maga is felnőtt. Díaz tudatosan eltávolodik az amazóniai indiánok sztereotip ábrázolásától, és a közösség tagjaként, belülről igyekszik újraalkotni a róluk és kultúrájukról kialakított képet. Munkája egyben tisztelgés a shipibo-konibo ősök és a perui fotográfia úttörői: Martín Chambi és a Vargas fivérek emléke előtt.

 

https://www.neprajz.hu/kiallitasok/idoszaki/2024/shipibo-konibo.-nepem-portrei-%E2%80%93-david-diaz-fenykepei.html

 

2024. október 18., péntek

Diákbál

 

Diákbál

„Táncolni kell, a zene majd csak megjön hozzá” – Diákbáli forgatag Pannonhalmán

 

A Zorba, a görög című filmben mondta ezt az apa a fiának, amikor táncolni tanította, és ezzel a mondattal nyitotta meg az idei Diákbált is Várszegi Asztrik emeritus főapát 2024. október 18-án. A fiatalok pedig megfogadták a tanácsot: önfeledten ropták, és a talpalávaló sem hiányzott.

A Diákbálon a Pannonhalmi Bencés Gimnázium 10-12. évfolyamos diákjai mellett testvériskoláinkból – a győri Czuczorból és a budapesti Patronából – érkező lányok buliztak együtt. „Engedjenek meg egy nagyon személyes vallomást: első valamire való végzettségem a 62 évvel ezelőtt Sopronban szerzett tánciskola. Igazolást nem kaptunk, de a koszorúcska érvényes és örömteli volt” – osztotta meg a bálozókkal Asztrik atya. Ahogy hat évtizede ő és diáktársai a koszorúcskára, úgy jelenlegi diákjaink a nyitótáncra készültek, gyakoroltak már hetek óta a czuczoros lányokkal.

„Akár akarjuk, akár nem, az ismerkedés egyik elengedhetetlen mozzanata a közös tánc” – mondta diákönkormányzatunk elnöke. Pap-Wellner Teofil hozzátette: „A közös, más szóval társastánc, amely a szeretet alapja lehet! S ennél többet nem is kell mondanom. Hisz jó társaságban, jót mozogni, jó zenére: érdemes.”

A Diákbálon pedig a társaságra és a zenére sem lehetett panasz. Az alkalomra a diákjainkból összeállt Torz ’n’ Bors zenekar hatalmas sikert aratott, még vissza is tapsolták őket a bálozók. Sőt azt is eláruljuk, hogy nem csak a fiatalok, de tanáraik is táncra perdültek. Végül este 11-ig ropta a nagyérdemű.

2024. október 17., csütörtök

Csík

 

Körösfő

 

1. nap: 2024. okt. 11. (péntek)                            Fotók itt!

  • Királyhágó
  • Körösfeketetó - vásár
  • Bánffyhunyad
  • Körösfő - kalotaszegi református templom (1764)
  • Tordai-hasadék
  • Farkaslaka - Tamási Áron síremléke
  • Csíkszereda

 

2. nap: 2024. okt. 12. (szombat)                            Fotók itt!

  • Csukás-hg. (Brassói-havasok) - cserkészek avatása
  • Brassó: Fekete templom

 

3. nap: 2024. okt. 13. (vasárnap)                            Fotók itt!

  • Tolvajos-hágó (985 m)
  • Kirulyfürdő - Ásványvízforrás
  • Lövéte: Sós kút
  • Fogaras vára
  • Fogarasi-havasok: Bilea-tó (2034 m) - tengerszem
  • Kerc: ciszterci kolostorrom

 

4. nap: 2024. okt. 14. (hétfő)                            Fotók itt!

  • Csíkszereda
    • Összerázó közös játékok
    • Korcsolyázás (Vákár Lajos Műjégpálya)
    • Városrali (ismerkedés Csíkszeredával)
  •  Csíksomlyó
    • Kegytemplom
    • Séta a forrástól a Nyeregbe
  •  Csíkszereda
    • Táncház 

 

5. nap: 2024. okt. 15. (kedd)                            Fotók itt!

  • Pongrác-tető (1256 m) - Gyergyói-havasok
  • Békás-szoros
  • Gyilkos-tó
  • Gyergyószentmiklós: Örmény katolikus templom
  • Csíkszentdomokos: Márton Áron Zarándokközpont
  • Mádéfalva - SICULICIDIUM
  • Csíkszereda

 

6. nap: 2024. okt. 16. (szerda)                            Fotók itt!

  • Csíkszereda
    • óralátogatások
    • Mikó-vár
    • szabadprogram

 

7. nap: 2024. okt. 17. (csütörtök)                            Fotók itt!

  • Csíkszereda - hajnali indulás
  • Marosvásárhely
    • Református Kollégium - Bolyai Farkas Elméleti Líceum
    • Bolyaiak szobra
    • Református temető: Bolyai János, Bolyai Farkas és Sütő András síremléke
    • Ferences templom tornya
    • Kultúrpalota
    • Régi Városháza
    • szabadprogram 
  • Sebesvár: középkori várrom
  • Királyhágó

 

 https://ph-2028a.blogspot.com/2024/10/csikszereda.html

 

 

7. nap

 

Sebesvár


7. nap

2024. okt. 17. (csütörtök)

  • Csíkszereda - hajnali indulás
  • Marosvásárhely
    • Református Kollégium - Bolyai Farkas Elméleti Líceum
    • Bolyaiak szobra
    • Református temető: Bolyai János, Bolyai Farkas és Sütő András síremléke
    • Ferences templom tornya
    • Kultúrpalota
    • Régi Városháza
    • szabadprogram 
  • Sebesvár: középkori várrom
  • Királyhágó
     































































































































Zenei versenyek

 Kiss Zsolt tanítványai:     A "Tiszán innen, Dunán túl" országos népdaléneklési minősítő verseny győri területi döntőjében a Sz...