2024. november 30., szombat

Adventi gyertyagyújtás

 advent

Adventi készületünk egyik legfontosabb eleme az adventi vasárnap estéken tartott gyertyagyújtás, amely aztán majd minden pannonhalmi diák meghatározó élményévé is válik. A gyertyagyújtásban énekelt zsoltárok Isten dicséretére indítanak, az izaiási prófécia a várakozás lelkületébe kapcsol be bennünket, az elmélkedés pedig a várakozás aktuális vonatkozásaira hívja fel figyelmünket.

Idei alkalmainkra felkért elmélkedők:

December 1. 20:30: Emmánuel testvér
December 8. 20:30: Kruppa Lajos OFM
December 15. 20:30: Görföl Tibor
December 19. csütörtök (!) 17:30: Hugó atya

Mindenkit várunk szeretettel!

2024. november 29., péntek

Bolyongások. Ország Lili Kiscellben

 

http://kiscellimuzeum.hu/bolyongasok_orszaglilikiscellben

 






























Bolyongások. Ország Lili Kiscellben

 

Összetett viszonyulás a múlthoz: ez Ország Lili művészetének központi témája. Életművében különös hangsúly került a történelem és az emlékezés viszonyára, az egyéni és a kulturális emlékezet folyamataira. A szakralitással keveredő zsidó történelemfogalom, a gondolkodással összefüggő emlékezetmunka, a túlélő művészt űző lelkiismeret, hogy az áldozatokról méltón megemlékezzen, olyan főművek alkotására sarkallták, mint a Rekviem-sorozat vagy a De Profundis-triptichon. Az életművet lezáró, összegző jellegűnek tekinthető Labirintus-sorozat szintén emlékezés: visszatekint az életútra, él az önidézés eszközével, és kultúrtörténeti vonatkozású motívumaiban ókori emlékek sejlenek fel.

A Fővárosi Képtár gazdag anyaga is – bár szűkebb fókusszal – megengedi az emlékezés témájára felfűzött vizsgálódást. A tárlat vállaltan a Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár sajátos nézőpontjából tekint az életműre: egy-két kivételt leszámítva a saját gyűjteményünkben található Ország Lili-műveket mutatunk be. 

A kiállítás a gyűjteményből kiinduló, magára az intézményre is rátekintő kiállítások sorába illeszkedik. Hangsúlyosan tárgyalja a hatalom és művészet komplex viszonyát, a Rákosi- majd a Kádár-korszak szürreális zártságát, a művészi tájékozódás nehézségeit, az információéhség kikényszerítette alkukat. Ország Lili szinte egész életműve abban az apró garzonlakásban született, ahol a főiskola befejezésétől egészen 1978 elejéig lakott. Rendkívül szűk élettere éles ellentétben állt gondolatainak szabadságával, tágas és gazdag belső világával, szellemi terével, amelyben művei révén bolyonghatunk. A templomtér tengelyében látható főművek a festői teljesítmény tanulmányozására hívnak és a Fővárosi Képtár gyűjteményének jelentőségét mutatják, a mellékterekben elhelyezett munkák pedig az alkotói folyamatra, annak kerülőire, útvesztőire világítanak rá.

A Kiscelli Múzeum és a Templomtér sok tekintetben különleges kiállítási helyszín. Ország Lili egész életében templomokat szeretett volna kifesteni. Barátainak Tihanyból 1960-ban ezt írta: „Állati munkakedvem van! Legszívesebben nekiesnék a templom falainak, nem tudnátok róla levakarni, míg be nem festem az egészet. Na majd építünk egy templomot!” A templom kifejezés az ő szóhasználatában inkább képzetet, mint konkrét épületet jelölt. Rácz Istvánnal 1964-ben folytatott beszélgetésében mondja: „A templom az az emberben belül van, ahhoz nem is kell egy épület tulajdonképpen.” A kiállítás az ebben a gondolatkörben fontos helyet elfoglaló belső (emlékező) templom fogalma köré épül, példaként állítja elénk Ország Lili emlékezését, traumafeldolgozását, és kérdez rá többek között a múzeum mint a művészeteknek és a tudományoknak szentelt hely, a múlt emlékeinek megőrzésére rendelt intézmény felelősségeire.

Kiállításunk helyszíne, a 18. századi templom az átépítéseknek, funkcióváltásoknak és a második világháborúban elszenvedett károknak a nyomait viselve romtemplomként, majd 1988 óta kiállítótérként saját történetében hordozza azokat a témákat, amelyek a festményeken is visszaköszönnek: építést és pusztítást, szakrális és profán egymásba játszását, a múltnak egymásra rakódó rétegeit, jelenlévő nyomait.

Ország Lili életművét az emlékezetről, a 20. századi történelemről Magyarországon és Európában máig folyamatosan zajló gondolkodás hozza közel hozzánk.

 http://kiscellimuzeum.hu/bolyongasok_orszaglilikiscellben

 

2024. november 28., csütörtök

MOZI (27.)

https://kritikustomeg.org/film/132749/sur-les-chemins-noirs-jaratlan-utakon-2023


Denis Imbert: Járatlan utakon [Sur les chemins noirs] (2023, francia, felirattal, 94 perc)

 

[A sikeres író, Pierre egész életében extrém élmények és különleges utazások során kereste önmagát. Mindig is a saját útját járta és a saját feltételei szerint alakította sorsát – azzal, akit ő választott, és úgy, ahogyan neki épp megfelelt. Amikor úgy érezte, valaki vagy valami veszélyezteti a szabadságát, egyszerűen továbblépett. Egy végzetes este azonban mindent megváltoztat az életében: balesetet szenved, és mély kómába esik. Amikor magához tér, alig tud lábra állni. Bár a környezetében lévők óva intik, a tanácsaik ellenére úgy dönt, hogy nagy utazásra indul: Provence-tól egészen a Mont-Saint-Michel-szigetig gyalogol. Elfeledett ösvényeken vezet az útja Franciaország legbarátságtalanabb és legszebb vidékein át…
A valós eseményeken alapuló történet a természettel való kapcsolódásról, önmagunk megtalálásáról, az akaraterőről, a gyógyulásról és az újrakezdésről szól.]

 

Néhány ajánló:

https://filmtett.ro/cikk/elveszni-a-tajban-jaratlan-utakon-kritika

https://24.hu/kultura/2023/05/20/jaratlan-utakon-francia-film-jean-dujardin-premier-mozi/

https://www.filmtekercs.hu/kritikak/jaratlan-utakon-kritika

https://vandorboy.com/jaratlan-utakon-film/

https://egy.hu/kult/ha-belelatnal-egy-negyvenes-pasi-lelkebe-nezd-meg-a-jaratlan-utakon-cimu-filmet-112991

 

 

2024/2025-ös tanév filmjei (eddigiek és előzetes)

NOVEMBER

1.       Denis Imbert: Járatlan utakon (2023)

2.       Hajdu Szabolcs: Fehér tenyér (2006)

3.       Natja Brunckhorst: A változás valutája (2024)

4.       Margarethe von Trotta: Az ígéret (1994)

5.       Chris Sanders: A vad robot (2024)

6.       Michael Curtiz (Kertész Mihály): Casablanca (1942)

7.       Halfdan Ullmann Tøndel: Armand (2024)

8.       Szobolits Béla: A szegénységről három tételben (2009) /dokumentumfilm/

9.       Dénes Gábor: A mélység titkai (2005) /dokumentumfilm/

10.    M. Kiss Csaba, Rohonyi Gábor: Brazilok (2017)

11.    Fernando Meirelles, Kátia Lund: Isten városa (2002)

12.    Mészáros Márta: Napló apámnak, anyámnak (1990)

13.    David Schurmann: Barátom a pingvin (2024)

14.    Marios Piperides: A kutyám nélkül soha (2018)

15.    Marjane Satrapi: Párizsi pillanatok (2024)

16.    Fritz Lang: M – Egy város keresi a gyilkost (1931)

17.    Fekete Ibolya: Anyám és más futóbolondok a családból (2015)

18.    Eric Besnard: Reggeli a hegyen (2024)

19.    Alexandre de La Patelliere, Matthieu Delaporte: Monte Cristo grófja (2024)

20.    Charles Chaplin: Nagyvárosi fények (1931)

21.    Szimler Bálint: Fekete pont (2024)

22.    Paolo Taviani, Vittorio Taviani: Szent Lőrinc éjszakája (1982)

23.    Alexandre Charlot, Franck Magnier: A tökfilkó (2024)

24.    Greg Berlanti: Vigyél a Holdra (2024)

25.    Matteo Garrone: Én vagyok a kapitány (2024)

26.    Katja von Garnier: Menedék (2013)

27.    Fehér Zoltán: Múlt és jelen: Vizeink az ember kezében (2022) /dokumentumfilm/

 

Ambrus atya mozijában vetített több mint 1500 film:

https://ph-2028a.blogspot.com/2024/06/v-behaviorurldefaultvml-o.html

 

Osztálymozi - Rómeó és Júlia

    https://kritikustomeg.org/film/719/romeo-and-juliet-romeo-es-julia-1968/kepek/  Franco Zeffirelli: Rómeó és Júlia (1968)