2022. október 7-én, 20.00 órakor a Díszteremben Stabilitas loci, A hely szelleme vagy a szellem helye? A Királyok, szentek, monostorok projekt elmúlt két évi régészeti kutatásairól tartanak előadást a projekt szakemberei, a tihanyi és a bakonybéli ásatások régészei.
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat által támogatott tervkutatások a Tihanyi Apátságban és a Bakonybéli Monostorban, illetve az azok környezetében folyatott feltárások egyértelműen rámutattak arra, hogy a legújabb természettudományos módszerek támogatásával és célzott, kis területű régészeti feltárások segítségével a korai Árpád-kor eddig ismeretlen, rendkívül izgalmas fejezetei nyílnak, nyílhatnak meg a kutatás számára. A helyszíni régészeti feltárást, illetve a természettudományos kutatások egy-egy kiemelt részét irányító kutatók most személyesen mutatják be a kutatás eredményeit és mesélnek a program sikereiről, izgalmas eredményeiről és további lehetőségeiről.
Az előadásokon megtudhatjuk, hol lehetett az eredeti monostorépület Bakonybélben, hogyan lát a lézer 150 méter magasságból és a királykripta tényleg rejti-e királyok maradványait. Arra is fény derül, hogy András király sírköve inkább fiáé, Dávidé és mi köze a szegedi dóm freskóinak a tihanyi altemplomhoz.
Előadók:
Belényesy Károly régész, a projekt szakmai tanácsadója, évtizedek óta foglalkozik a tájtörténettel, különösen a középkori kolostorok tájalkotó szerepével és annak modern térinformatikai eszközökkel történő kutatásával;
Mende Balázs Gusztáv az ELKH BTK Archeogenomikai Intézet paleoantropológusa, a projekt koordinátora;
Nagy Szabolcs Balázs régész, az ELTE oktatója, a bakonybéli ásatások vezetője, középkori várak régészeti kutatásának szakértője;
Takács Ágoston (Ph ’05A), az ELTE doktorandusza és a BTM Középkori Osztályának régésze. Vezetésével zajlott a tihanyi királykripta hitelesítő feltárása.
Minden érdeklődőt szeretettel hívunk és várunk!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése