2023. május 29., hétfő

MOZI (71.)

Pünkösdhétfőn, délután 16.30-kor a Petényi Katalin és Kabay Barna szerzőpáros legújabb – Pannonhalma háború utáni, lehallgatott és megfigyelt életét bemutató – filmjét vetítjük a Díszteremben:

 

Fénytörés – Pannonhalma az állambiztonság célkeresztjében 1945-1956 (2023, magyar, 55 perc)

 

[A dokumentumfilm a Pannonhalmi Főapátság életét mutatja be a második világháború végétől az 1956-os forradalomig. Eddig ismeretlen dokumentumok alapján az Állambiztonsági Szolgálatok ügynökjelentéseiből, a tartótisztek értékeléseiből, túlélők visszaemlékezéseiből, korabeli fotó és filmfelvételekkel jeleníti meg a kommunista egyházüldözést, tárja fel a szerzetesek szenvedésekkel és próbatételekkel teli életét,  hogy az állandó ellenőrzések alatt, a letartóztatások és a teljes izoláltság ellenére, hogyan élték át ezeket az éveket, hogyan tartották fenn iskolájukat, hogyan sikerült titkos kapcsolatot kiépíteniük a Vatikánnal és külfölddel. 

Megrendítő sorsokon keresztül követi a bencés szerzetesek és diákok ellen indított koncepciós pereket, a koholt vádak alapján történt letartóztatásokat. Az ártatlanul bebörtönzöttek cellájába telepített fogdaügynökök napi jelentésein keresztül egyedülálló képet nyújt a kiszolgáltatottak lelkiállapotáról és a börtönök zárt falai közötti életről.

A film egyik központi alakja Békés Gellért, a pannonhalmi bencés gimnázium egykori hittanára, akit Kelemen Krizosztom főapát 1947-ben küldött ki Rómába. Mivel az állam szigorúan tiltotta a Szentszékkel való kapcsolatot, ezért a római Szent Anzelm anyamonostorban élő Békés Gellért, egyetemi tanár, a bencés rend prokurátora, a hazai szerzeteseket titokban anyagilag és erkölcsileg támogatta. A pénzadományok, csomagok és a virágnyelven történő levelezés az anyagi segítség mellett lehetőséget nyújtott a diktatúrában élő bencéseknek, hogy kilépjenek elszigeteltségükből és kapcsolatba kerüljenek Rómával. Az olasz nagykövetségen keresztül tartották a titkos kapcsolatot, melyre felfigyelt a belső elhárítás.

A film rendkívül gazdag kifejezőeszközeivel eleleveníti fel a drámai életutakat, a szellem kiszolgáltatottságát, a félelem eluralkodását, az alapvető morális értékek elárulását, hogy a szabadság hiánya milyen szenvedéseket okozott a börtönfalakon belül és kívül lévőknek.

A történelmi eseményeket Várszegi Asztrik emeritus pannonhalmi főapát, a bencés rendtörténet kutatója foglalja össze.

A filmmel az alkotók a múltfeltáráshoz, a társadalmi megtisztuláshoz szeretnének hozzájárulni.]

 

A vetítésen jelen lesznek a rendezők is.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Palacsintafesztivál Nyúlon

  Palacsintafesztivál Nyúl   Több mint 700 méter palacsintakígyó...    útvonal: Pannonhalma - Écs - Nyúl - Écs - Pannonhalma  táv: 16 km    ...